close
تبلیغات در اینترنت
استغفار
هر وقت غصه دار شدید، برای خودتان و برای همه مؤمنین و مؤمنات از زنده ها و مرده ها و آنهایی که بعدا خواهند آمد، استغفار کنید. غصه‌ دار که می‌شوید، گویا بدنتان چین می‌خورد و استغفار که می‌کنید، این چین ها باز می شود. رسول خدا(ص) فرمودند: هر مرضی دارویی دارد و داروی گناه استغفار است. امام صادق(ع) فرمودند: کسی که هنگام خواب صد بار از خدا طلب آمرزش نماید، در حالی شب را به پایان می برد که همه ی گناهانش می ریزند؛ همانگونه که برگ های درخت می ریزند؛ و در حالی وارد صبح می…
مطالب مربوط
دشمنان ائمه اطهار (ع) حرام زاده اند؟
احادیث اثبات ولایت فقیه (فدایی دو ارباب)
چرا برای سلامتی امام زمان (عج) دعا می كنیم؟
آیه امامت حضرت امیرالمؤمنین علی (ع)
اثبات امامت امام علی (ع) از قرآن
امام رضا (علیه السّلام)
گنبد مطهر حضرت امام رضا (ع)
هرکس او (حضرت فاطمه معصومه) را زیارت کند بهشت بر او واجب مى گردد
ولادت کریمه اهل بیت، حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها) مبارک باد
جهان پس از ظهور امام زمان (عج)
استغفار

98690530579991410285.jpg (1024×768)

هر وقت غصه دار شدید، برای خودتان و برای همه مؤمنین و مؤمنات از زنده ها و مرده ها و آنهایی که بعدا خواهند آمد، استغفار کنید.

غصه‌ دار که می‌شوید، گویا بدنتان چین می‌خورد و استغفار که می‌کنید، این چین ها باز می شود.

رسول خدا(ص) فرمودند: هر مرضی دارویی دارد و داروی گناه استغفار است.

امام صادق(ع) فرمودند: کسی که هنگام خواب صد بار از خدا طلب آمرزش نماید، در حالی شب را به پایان می برد که همه ی گناهانش می ریزند؛ همانگونه که برگ های درخت می ریزند؛ و در حالی وارد صبح می شود که هیچ گناهی ندارد.

به ادامه مطلب بروید ...

احادیث درباره ی استغفار و توبه

1. امام باقر(ع) فرمودند: خوشا به حال کسی که در روز قیامت در نامه ی عملش زیر هر گناهی ((أستغفرُالله)) باشد.

2. زراره گوید: شنیدم از امام صادق علیه السلام که فرمودند: بنده چون گناهی کند از بامداد تا شب مهلت دارد پس اگر آمرزش خواست بر او نوشته نشود.

3. امام صادق علیه السلام فرمودند: هر کس گناهی کند هفت ساعت از روز درباره آنها به او مهلت دهند، پس اگر سه بار گفت: «اِستَغفِرُ االلَه الَّذی لا اِلهَ اِلّا هُوَ الحَیُّ القَیُّوم وَ اَتُوبُ اِلَیه» آن گناه بر او نوشته نشود.

4. امام صادق علیه السلام فرمودند: بنده مؤمن چون گناهی کند خداوند او را هفت ساعت مهلت دهد پس اگر از خدا آمرزش خواست چیزی بر او نوشته نشود و اگر این ساعتها گذشت و آمرزش نخواست یک گناه بر او نوشته شود و همانا مؤمن پس از بیست سال به یاد گناهش افتد تا از خدا آمرزش خواهد و خدا گناهانش را بیامرزد و کافر همان ساعت آن را فراموش کند.

5. امام باقر علیه السلام فرمودند: توبه پشیمانی است و بس.

6. امام باقر علیه السلام فرمودند: کسی که بعد از نماز صبح هفتاد مرتبه استغفار کند خداوند او را بیامرزد اگر چه در آن روز هفتاد هزار گناه کرده باشد و کسی که از هفتاد هزار بیشتر گناه بکند خیری در او نیست و در روایتی دیگر هفتصد گناه .

7. رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: توبه زیباست و از جوان زیباتر است.

8. رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: به راستی خداوند جوان توبه کننده را دوست دارد.

9. امام علی علیه السلام فرمودند: کسی که توفیق توبه یافت از پذیرفته شدن آن محروم نگردد.

10. امام علی علیه السلام فرمودند: کسی که توبه ی خود را به تأخیر اندازد در معرض بزرگ ترین خطر یعنی یورش و هجوم مرگ قرار دارد.

11. رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: خداوند بیشتر از نازایی که صاحب فرزند شود و یا گم کرده ای که گم شده اش را بیابد و یا تشنه ای که بر آب وارد شود از توبه ی بنده شادمان می شود.

12. امام علی علیه السلام فرمودند: اگر مرتکب گناه شدی به سرعت آن را با توبه نابود کن.

13. امام صادق علیه السلام فرمودند: کسی که از گناه توبه کند همانند کسی است که گناه ندارد[گناهش پاک می شود] ولی کسی که استغفار می کند و به گناه خود ادامه می دهد همانند کسی است که خدا را به ریشخند گرفته و مسخره می کند .....

14. امام صادق علیه السلام فرمودند: کسی که بر گناه پا بر جا است ولی استغفار از آن می کند همچون مسخره کننده است.

15. امام رضا علیه السلام فرمودند: داستان استغفار داستان برگ درختی است که حرکت کند و برگها بریزد و کسی که از گناهی استغفار می کند ولی آن را انجام می دهد همانند کسی است که پروردگار خود را مسخره کرده است.

16. از امام علی علیه السلام روایت شده که  فرمودند: کسی که توبه کند خــــداوند توبه ی اورا می پذیرد و به اعضای بدن او فرمان می رسد که گناهانی را که بوسیله ی آنها انجام داده پنهان کنند و به مکانهایی که در آن به گناه آلوده شده است دستور داده می شود که گناه او را فاش نسازد و فرشتگان نگهبان، گناهانی که نوشته اند فراموش کنند.

17. امام صادق علیه السلام از پدرانش از رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلّم روایت کرده که  فرمودند: خدا را از روزی خـــود افزونهایی است که آنها را به هر کس که بخواهــد کرامت می کند و خداونـــــــد توبه ی خویش را در سحرگاهان و شامگاهان بر کسی که در شب و یا در روز گناه کرده است ارزانی داشته، که آیا توبه می کند تا از گناه وی در گذرد و او را بیامرزد.

18. رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: هرکس از مومنان گناهی کند از صبحگاه تا شب مهلتش دهند تا اگر استغفار کرد براو ننویسند و نیز فرمود: براستی که مومن چنین کند پس از بیست سال واندی خداوند گناهانش را به یادش آورد تا از آن استغفار کند و خدا بیامرزد.

19. رسول خـدا صلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: زبانهای خود را به استغفار عادت دهید که براستی خـدای تعالی استغفار را به شما یاد نداده جز اینکه می خواسته شما را بیامرزد.

20. رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: براستی که برای دلها زنگاری است همانند زنگار مس، پس آنها را با استغفار جلا دهید و پاک کنید.

21. امام باقر علیه السلام به محمد بن مسلم فرمودند:ای محمد بن مسلم، گناهان مؤمن که از آن توبه کند برای او آمرزیده است و باید برای آینده ی پس از توبه و آمرزش، کار کند هرآینه بخدا سوگند این فضیلت نیست مگر برای اهل ایمان .عرض کردم پس اگر بعد از توبه و استغفار از گناهان، باز گناه کند و دوباره توبه کند[چگونه است] فرمودند:ای محمد بن مسلم آیا باور داری که بنده ی مؤمن از گناه خود پشیمان شود واز آن آمرزش خواهد و توبه کند و خداوند توبه اش را نپذیرد؟ عرض کردم [اگر]  چندبار این کار را کرده گناه کند پس توبه کند و از خدا آمرزش خواهد[این چگونه است] فرمـــود: هر آنکه مؤمن به استغفار و توبه باز گردد خداونــــد نیز به آمرزش او بر گردد [و گناهش را بیامرزد] پس مبادا تو مؤمنان را از رحمت خدا مأیوس و نومید سازی.

22. امام علی علیه السلام فرمودند: خود را با استغفار معطّر و عطرآگین کنید تا بوهای بد و تعفّن گناهان، شما را رسوا نکند.

82563683818640507503.gif (400×200)

23. امام رضا علیه السلام از رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلّم روایت کرده که فرمودند: کسی که خداوند به او نعمتی عطا فرمود حمد خدا را بجای آورد و کسی روزیش سخت می رسد استغفار به درگاه خدا کند و کسی که چیزی او را غمگین کند «لا حَولَ وَ لا قُوَّةَ اِلّا بِالله اَلعَلیِّ العَظیم» گوید.

24. امام علی علیه السلام فرمودند: استغفار روزی را زیاد می کند.

25. رسول خــدا صلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: کسی که زیاد استغفار کند خداوند از هر اندوهی برایش گشایشی فراهم کند و از هر تنگنایی راه خروجی واز جایی که گمان ندارد روزیش دهد.

26. امام صادق علیه السلام از پدرانش از رسول خـدا صلی الله علیه وآله وسلّم روایت کرده که فرمودند: بهترین عبادت، ذکر «لا اِلهَ اِلّا اللهُ وَ لا حَولَ وَ لا قُوَّةَ اِلّا بِالله اَلعَلیِّ العَظیم» است و بهترین دعا استغفار است سپس رسول خــــدا (ص) آیه ی19 سوره ی محمد را خواند که خدا می فرماید: «بدان که معبودی جز خدا نیست وبرای گناهانت استغفار کن».

27.  امام علی علیه السلام فرمودند: توبه رحمت حق را به زمین نازل گرداند و نیز فرمود: توبه دلها را پاک سازد و گناهان را بشوید و فرمود: توبه پاک کننده ی [گناه] است. و فرمود: دین ندارد آن کس که توبه را به تأخیر اندازد.

28. امام علی علیه السلام فرمودند: جز این نیست که شخص زیرک کسی است که اگر بدی کرد توبه کند و اگر گناه کرد پشیمان شده و توبه کند.

29. امام علی علیه السلام فرمودند:استغفار با اصرار بر گناه خود گناه تازه ای است.

30. کسی از امام علی علیه السلام پرسید توبه ی نصوح چیست؟ فرمودند: پشیمانی دل، استغفار زبان و تصمیم بر ترک آن.

31. پیامبر صلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: هر که استغفار کند برگناهان اصرار نکرده و اگر در یک روز هفتاد بار به گناه باز گردد.

32. پیامبر صلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: هر دردی را دوایی است و دوای گناهان آمرزش خواستن است.

33. پیامبر صلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند:اگر آنقدر خطا کنید که خطایتان به آسمان برسد و پس توبه کنید خدا توبه ی شما را می پذیرد.

34. امام صادق علیه السلام فرمودند: همانا مومن گناهی کند  وپس از بیست سال به یادش آید واز خدا راجع به آن گناه آمرزش خواهد و خداوند برایش بیامرزد و هر آینه [خداوند] به یادش اندازد تا برایش بیامرزد و همانا کافـــــر گناهی کند و همان ساعت آنرا فراموش کند.

35. امام صادق علیه السلام فرمودند: هیچ مومنی نیست که در شبانه روز چهل گنـاه کبیره کند وبا پشیمانی بگوید:«اِستَغفِرّاللهُ الَّذی لا اِلهَ اِلّا هُوَ الحَیُّ القَیُّوم وَ بَدیعُ السَّماواتِ وَ الاَرض ذَوالجَلالِ وَالاِکرام وَ اَسئَلُهُ اَن یَصلی عَلی مُحَمَّد وَ الِ مُحَمَّد اَن یَتوبُ عَلَیّ» جز اینکه خدای عزّوجلّ گناهش را بیامرزد و کسی که از چهل گناه کبیره در روز انجام دهد خیری در او نیست.

36. امام صادق علیه السلام فرمودند: هرکس روزی صدبار بگوید «اِستَغفِرُالله» خدای عزّوجلّ برای او هفتصد گناه بیامرزد و در آن بنده ای که هفتصد گناه کند خیری نیست.

37. پیامبر صلی الله علیه و آله وسلّم فرمودند: همه فرزندان آدم خطا کارند و بهترین خطاکاران توبه گرانند.

38. پیامبر صلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: از خدا بخشش بخواهید زیرا که من هر روز صد بار از او بخشش می خواهم.

39. پیامبر صلی الله علیه وآله وسلّم فرمودند: از لوازم سعادت مرد این است که زندگانی او دراز شود و خداوند توبه را نصیب او کند.

40. امام رضا علیه السلام فرمودند: هر کس استغفار کند در ماه شعبان هفتاد مرتبه حق تعالی گناهان او را بیامرزد اگر چه به عدد ستارگان باشد.

41. امام رضا علیه السلام از پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله وسلّم روایت کرده که فرمودند: پناه ببرید از غلبه ی حزن یعنی چون سختی روی دهد به خدا توبه کنید تا آن را دفع کند.

42. امام رضـا علیه السلام از پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله وسلّم روایت کرده که فرمودند: توبه کننده ی گناه مانند کسی است که گناهی بر او نیست.

34. امام علی علیه السلام فرمودند: توبه گناهان را محو می کند. و نیز فرمود: توبه داروی گناهان است. و فرمود: توبه از نظر پاداش بزگتر واز نظر ثواب سریع تر خواهد بود. و فرمود: توبه کن تا روزی به تو داده شود.

44. امام علی علیه السلام فرمودند:اسلحه ی گناهکار توبه است. و نیز فرمود: در شگفتم از کسی که نومید گشته در صورتی که وسیله ی نجات را با خود دارد و آن استغفار و توبه است.

45. امام صادق علیه السلام از پیامبر صلی الله علیه وآله وسلّم روایت کرده که فرمودند: بهترین دعا استغفار است.

46. امام صادق علیه السلام از پیامبر صلی الله علیه وآله وسلّم  روایت کرده که فرمودند: هرگاه بنده بسیار استغفار کند نامه ی عملش بالا رود در حالی که می درخشد.

47. امام صادق علیه السلام از پیامبر صلی الله علیه وآله وسلّم روایت کرده که فرمودند: استغفار و گفتن «لا اِلهَ اِلَّا الله» بهترین عبادت است.

48. از امام باقرعلیه السلام روایت شده که فرمودند:اگر آدم ابوالبشر مرتکب ترک اولی نشده بود هیچگاه مومن ترک اولایی را مرتکب نمی شد و اگر خدای تعالی توبه ی آن حضرت را قبول نفرموده بود توبه ی هیچ کس قبول نمی گردید.

49. از پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلّم روایت شده که فرمودند: فراوان استغفار کنید زیرا خداوند استغفار را به شما نیاموخت مگر برای این که می خواست شما را بیامرزد.

50. از امام صـادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: ادامه دهنده ی گناه در حال استغفار از آن چون کسی خواهد بود که خدا را مسخره می کند.

51. از پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلّم روایت شده که فرمودند: همانا خداوند متعال سه صدا را دوست دارد: صدای خروس و صدای خواننده ی قرآن و صدای آنان که در سحرگاه درخواست آموزش می نمایند.

52. از پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلّم روایت شده که فرمودند: هیچ دعایی بالاتر از استغفار و طلب آمرزش از خدا نیست.

53. از امام صادق علیه السلام  روایت شده که فرمودند: هرکس هفتاد بار از خدا بعد از نماز عصر روز جمعه در خواست آمرزش کند و بگوید «اِستَغفِرُاللهَ رَبّی وَاَتُوبُ اِلَیه» خدا گناه گذشته اش را خواهد آمرزید و او را در آینده از ارتکاب گناهش نگه خواهد داشت واگر گناهی مرتکب نشده است گناه پدر و مادرش را خواهد آمرزید.

72553864074770190744.jpg (500×375)

54. از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: هرکس گناهی مرتکب شود از صبح تا شب به او مهلت داده شود، پس اگر درآن هنگام درخواست آمرزش کند براو نوشته نخواهدشد.

55. از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: درهای بلا را با استغفار کردن ببندید.

56. از امام علی علیه السلام روایت شده که فرمودند: اگر مردم آنگاه که مرتکب نافرمانی خدا می شدند بازگشت می نمودند و درخواست آمرزش می کردند هرگز عذاب نمی شدند و به هلاکت و نابودی  نمی افتادند.

57. از امام صادق علیه السلام روایت شده که فرمودند: همانا خدای بزرگ به توبه ی بنده ی مومنش آنچنان شاد می شود که یکی از شما از یافتن گمشده اش شاد می شود.

58. امام موسی کاظم علیه السلام فرمودند: محبوب ترین بندگان همان رو آورندگان بسوی خداوند و توبه کنندگان است.

59. امام علی علیه السلام فرمودند: بنده ای نیست که گناهی مرتکب گردد مگر این که خــدا به او هفت ساعت مهلت می دهد که اگر توبه کند چیزی بر او نوشته نگردد.

60. امام باقرعلیه السلام فرمودند: همانا مرد گناه خود را بعد از بیست وهفت سال به یاد می آورد واین نیست مگر برای این که از خدا در خواست آمرزش کند تا او را بیامرزد.

61. از پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلّم روایت شده که فرمودند: توبه کننده اگر آثار توبه در او نمایان نباشد توبه کننده نخواهد بود.

62. امام صـادق علیه السلام فرمودند: آنگاه که سایه ها بر گشتند و بادها وزیدن گرفتند باید بهترین داوری را از خدای بزرگ درخواست کنید چه آن هنگام به بازگشت به خدا اختصاص دارد.

63. پیامبر صلی الله علیه وآله و سلّم فرمودند: کسی که فراوان استغفار کند خدای بزرگ او را از هر اندوه آسوده و از هر تنگی رها سازد واز جایی که تصوّر نمی کند روزیش را برساند.

64. امام صادق علیه السلام فرمودند: کسانی که به سبب گناهان عمرشان کوتاه شده و می میرند بیشترند از کسانی که با اجل مقدّرشان می میرند.

65. امام صادق علیه السلام فرمودند: توبه ی نصوح که خداوند به آن امر فرموده، روزه گرفتن در روزهای چهـــار شنبه و پنجشنبه و جمعه است.

66. امام صادق علیه السلام از پیامبر صلی الله علیه وآله وسلّم روایت کرده که فرمودند: خوشا بحال کسی که در روز قیامت در نامه ی عملش زیر هر گناهی یک «اِستَغفِرُالله» ثبت شده باشد.

67. امام صادق علیه السلام فرمودند: چون گناه بنده زیاد گردد [وخداوند بخواهد اورا پاک کند] و چیزی از کردار [نیک] نداشته باشد که آنرا جبران کند و کفاره ی آنها شود او را به اندوه گرفتار سازد تا کفاره ی گناهانش گردد.

68. امام باقرعلیه السلام فرمودند:پیوسته غم و اندوه گریبان گیر مومن باشد تا برای او گناهی بجا نگذارد.

69. امام حسین علیه السلام فرمودند: از عذر خواهی بپرهیز زیرا مومن گناه نمی کند تا عذر بخواهد و منافق هر روز گناه وعذر خواهی می کند.

نویسنده : | تاریخ ارسال: پنجشنبه 10 بهمن 1392 ساعت: 9:50قبل از ظهر |تعداد بازدید : 133
دیدگاههای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
 • موضوعات CATEGORIES2

 • مطالب پر بازدید Viewed Articles

  پست ثابت بازدید : 2349
 • خبرنامه MailForm


 • آرشیو ماهانه Monthly Archive

 • صفحات اضافی Static Pages

 • لیست کاربران Users List

 • پیوندها Links

 • پیوندهای روزانه Link Dump

 • اعضای آنلاین Online Users