close
تبلیغات در اینترنت
آشنایی با حضرت زینب سلام الله علیها
حضرت زينب كبرى سلام الله علیها در روز پنجم جمادى الاولى سال پنجم يا ششم هجرى قمرى در شهر مدينه منوّره متولّد گرديده و جهان را به قدوم خويش مزين فرمودند.
مطالب مربوط
دلتنگ ....
جامانده ام ای کربلا ...
هر که دارد هوس کرب و بلا بسم الله ...
نائب الزیاره امام خامنه ای (فدایی دو ارباب)
گناه یعنی دوری از حسین بن علی (ع) ...
اربعین شد دل ما در سفر کرب و بلاست
نماهنگ «الی أین؟» با صدای حامد زمانی (فدایی دو ارباب)
نماهنگ زیبای قرارگاه باصدای حامد زمانی و عبدالرضا هلالی (فدایی دو ارباب)
الحق ملیکه ی همه عالم رقیه (س) است
آقا جان مادر پهلو شکستت ...
آشنایی با حضرت زینب سلام الله علیها

Deleted JPG Picture 154642.jpg (600×411)

حضرت زينب كبرى سلام الله علیها در روز پنجم جمادى الاولى سال پنجم يا ششم هجرى قمرى در شهر مدينه منوّره متولّد گرديده و جهان را به قدوم خويش مزين فرمودند.

نام مبارک آن بزرگوار زينب، و كنيه گراميشان ام الحسن و ام كلثوم و القاب آن حضرت عبارتند از: صدّيقة الصغرى، عصمة الصغرى، ولية اللّه العظمى، ناموس الكبرى، شريكة الحسين عليه السّلام و عالمه غير معلّمه، فاضله، كامله و ... پدر بزرگوار آن حضرت، اوّلين پيشواى شيعيان حضرت اميرالمؤمنين على بن ابيطالب عليه ماالسّلام، و مادر گرامى آن بزرگوار، حضرت فاطمه زهرا سلام اللّه عليها مي باشد.

رویداد کامل مطلب در ادامه مطلب ...

در آن زمان که صديقه کبری (سلام الله علیها) به اين گوهر دريای عصمت و طهارت باردار بود، پيامبر اکرم (صلی الله عليه و آله) در مدينه حضور نداشتند و به سفری رهسپار بودند. هنگامی که وجود مقدس زينب کبری (سلام الله عليها) متولد گشت، صديقه طاهره (عليها السلام) به اميرالمؤمنين (عليه السلام) فرمود که چون پدرم در سفر است و در مدينه حضور ندارد، شما اين دختر را نام بگذاريد. آن حضرت فرمود: من بر پدر شما سبقت نمي گيرم، صبر نما که به اين زودي رسول خدا باز خواهد گشت و هر نامي که صلاح داند بر اين کودک مي نهد.

هنگامی که  سه روز گذشت، رسول خدا (صلی الله عليه و آله) مراجعت نمود و و همانگونه که رسم و سيره رسول اکرم (صلی الله عليه و آله) بود، نخست، به منزل حضرت زهرا (عليها سلام) وارد گشتند.

امام علی (عليه السلام) خدمت آن حضرت عرض کرد: يا رسول الله! خداوند متعال دختری به دخترت عطا فرموده است، نامش را معين فرماييد. فرمود: اگر چه فرزندان فاطمه اولاد من می باشند، لکن امر ايشان با پروردگار عالم است و من منتظر وحی ميباشم. در اين حال جبرييل نازل شد عرض کرد: يا رسول الله! حق تو را سلام می رساند و می فرمايد: نام اين مولود را " زينب " بگذار، چرا که  اين را در لوح محفوظ نوشته ايم.

رسول اکرم (صلی الله عليه و آله) قنداقه آن مولود گرامي را طلبيد و به سينه چسبانيد، ببوسيد و نامش را زينب نهاد و فرمود:  به حاضرين و غايبين امت، وصيت می نمايم  که حرمت اين دختر را پاس بدارند. همانا که او به خديجه کبری (عليها سلام) شبيه است.


امام سجاد(ع): اى عمّه! شما الحمد للّه بانوى دانشمندى هستيد كه تعليم نديده، و بانوى فهميده اى هستى كه بشرى تو را تفهيم ننموده است.


حرم حضرت زینب (س) (3).JPG (790×523)

هوش و ذكاوت

صاحب كتاب اساور من ذهب درباره حافظه و ذكاوت آن بانوى بزرگوار چنين می نويسد:

در اهميت هوش و ذكاوت آن بانوى بزرگوار همين بس كه خطبه طولانى و بلندى را كه حضرت صديقه كبرى فاطمه زهرا صلوات اللّه و سلامه عليها در دفاع از حق اميرالمؤمنين عليه السّلام و غصب فدک در حضور اصحاب پيغمبر اكرم صلّى اللّه عليه و آله و سلّم ايراد فرمودند، حضرت زينب عليها السلام روايت فرموده است.

و ابن عباس با آن جلالت قدر و علو مرتبه در حديث و علم، از آن حضرت روايت نموده و از آن حضرت به عقيله تعبير می كند. چنانچه ابوالفرج اصفهانى در مقاتل می نويسد: ابن عباس خطبه حضرت فاطمه سلام اللّه عليها را از حضرت زينب سلام اللّه عليها روايت كرده و می گويد: حدثتنى عقيلتنا زينب بنت على عليه السّلام..

دقت كنيم كه حضرت زينب عليها السلام با اينكه دخترى خردسال (يعنى هفت ساله و يا كمتر) بود، اين خطبه عجيب و غرّاء كه محتوى معارف اسلامى و فسلفه احكام و مطالب زيادى است را با يك مرتبه شنيدن حفظ كرده، و خود يكى از راويان اين خطبه بليغه و غراء مي باشد.

فصاحت و بلاغت

59ca473b_ccaa_4474_b45d_cb6a94ec89a21.jpg (600×389)

كلمات و فرمايشات گهربار آن حضرت در خطبه هايى كه از آن حضرت روايت شده، خود قوی ترين دليل بر كمال فصاحت و بلاغت آن بانوى بزرگوار می باشد. همان بانويى كه امام سجاد عليه السّلام در حق ايشان فرمودند: (اَنْتِ بِحَمدِ اللّهِ عالِمَةٌ غَيرَ مُعَلَّمَة وَ فَهِمَةٌ غَيرَ مُفَهَّمَة) يعنى:

اى عمّه! شما الحمد للّه بانوى دانشمندى هستيد كه تعليم نديده، و بانوى فهميده اى هستى كه بشرى تو را تفهيم ننموده است.

در اينجا مرورى كوتاه به قسمتى از خطبه آن حضرت در مجلس يزيد كه يكى از بزرگترين حركتهاى آن حضرت، در واقعه كربلا بود كه دستگاه حكومت بنى اميه را به شدّت لرزاند می كنيم:

به خدا قسم اى يزيد، هر چه كردى بازگشت آن به سوى خودت خواهد بود، چرا كه تو جز پوست خود نشكافتى و جز گوشت خود ندريدى.

اى يزيد! در آن روزى كه خداوند بدنهاى پاک شهيدانمان را حاضر می كند تا حقوق خود را از ستمگر بستاند، تو بر رسول خدا صلّى اللّه عليه و آله و سلّم وارد خواهى شد، امّا می دانى در چه حالى؟ در حاليكه خون عزيزان او را ريخته و حرمت ذرّيه او را از بين برده اى. آرى اى يزيد! از اين پيروزى ظاهرى كه به دست آورده اى، غرق شادى مشو، و آن عزيزان را كه در كربلا به خاک و خون كشيده اى، مغلوب و مرده مپندار. كه خداوند می فرمايد: (كسانى را كه در راه خدا شهيد شده اند مرده مپنداريد. بلكه آنان زنده اند و در نزد خداى خود روزى می خورند). آل عمران آیه169

و اى يزيد! براى تو همين بس كه حاكم در آن روز خداوند، و دشمن تو پيامبر خدا (ص)، و ياور و پشتيبان اهل بيت (ع) جبرئيل باشد. و به زودى كسى كه اين مقام را براى تو زينت داده و تو را بر گردن مسلمين سوار كرده است (يعنى معاويه)، خواهد دانست كه چه جانشين بدى براى خود تعيين كرده و در روز جزا درخواهيد يافت كه بدترين مكان از آنِ كيست؟ و بدبختى و ضعف و زبونى شامل چه افرادى خواهد شد.

حضرت زينب (س) بزرگ بانوب جهان اسلام، بيدادگر  و ادامه دهنده حادثه عاشورا و دارنده دانشهای دو جهان و به گفته امام سجاد (ع): " داناب بدون آموزگار و فهميده بدون فهماننده " بود. الگوی راستين وی، بانوی دو جهان, حضرت فاطمه (س) مادر وی بوده است. زينب (س) در دامان پرمهر و معنويت فاطمه (س) از سرچشمه معارف اسلامی و قرآنی سيراب گشت. رسالت راستين زينب (س) هنگامی آغاز گرديد که پس از به شهادت رسيدن امام حسين (ع) و هفتاد و دو تن از يارانش با ايراد سخنان آتشين به بيدارگری مردم کوفه و ستيز با ستمکاران و يزيديان پرداخت.


زينب (س) تجسم زهد، ورع، علم، عفاف و شهامت و عقيله طاهره، متعلق به اخلاق الهی است. اين بزرگوار (س) راه مقاومت در برابر باطل را به امت نشان داد و فداكاری در راه خدا و چشم پوشی از همه چيز را در راه برافراشتن پرچم حق به همه ياد داد.


پس از واقعه خونبار كربلا نقش ايشان روند تازه تری يافت. آن حضرت در اين دوران ضمن حضور در كاروان اسرای كربلا در برابر حكام جور قرار گرفتند و به افشاگری ظلم و ستم وارد بر آل طه از سوی خاندان اميه پرداختند. آن حضرت در اين دوران سخت با حضور در كاخ برخی حكمرانان جور زمان مانند يزيد و ابن زياد، با تاكيد برحقانيت طريق آل محمد بر سخنان و تبليغات مسموم خاندان اميه درباره بنی هاشم خط بطلان كشيدند.

صديقه توانا، عقليه دودمان وحی، تربيت شده خاندان نبوت، حضرت زينب كبری (س) است. همو كه در بزرگواری و كرامتش بسيار سخن ها گفته و نوشته اند.

او نمودار حق و جهاد در راه خدا و نگهدارنده ايمان و عقيده، قهرمان دليری و شجاعت، جلوه فصاحت و بلاغت، شعله ستيزه جوی باطل و آتش افشان حق در برابر نيروهای ستمگر و كوبنده دژخيمان زورگو است.

زينب (س) تجسم زهد، ورع، علم، عفاف و شهامت و عقيله طاهره، متعلق به اخلاق الهی است. اين بزرگوار (س) راه مقاومت در برابر باطل را به امت نشان داد و فداكاری در راه خدا و چشم پوشی از همه چيز را در راه برافراشتن پرچم حق به همه ياد داد.

ايثار، فداكاری، وزانت عقل، صبر و بردباری، علم وسيع و دانش وافر، سخنان سنجيده و منطقی او در فرصت های حساس توأم با آن مظلوميت و ستم های جانكاهی كه به او وارد آمده است، از او چهره يک شخصيت بيی نظير، رزم آور شجاع، جهادگر بی باک و سخنور توانا را در قلوب و اذهان ترسيم نموده است كه تا چرخ زمان حركت دارد، تا نسل ها در روی زمين حيات دارند و تا زمين دور خورشيد می گردد اين چراغ فروزان، نورافكن جهانيان و نسل های آينده خواهد بود.

كرامات

yazeinab2jpg (600×376)

به غير از انوار مقدسه چهارده معصوم عليهم السّلام، در ميان خاندان رسالت و اهل بيت گرامى پيامبر اكرم صلّى اللّه عليه و آله و سلّم، افرادى هستند كه در نزد خداوند متعال داراى رتبه و منزلت رفيع و والايى می باشند و توسل به ايشان، موجب گشايش مشكلات و معضلات امور ديگران است. مانند حضرت اباالفضل عليه السلام كه حتى در موارد زيادى مسيحيان به آن حضرت متوسل شده و به بركت توسل به آن حضرت مشكلاتشان حل گرديده و به حوائج و خواسته هاى خويش نائل گرديده اند.

حضرت زينب سلام اللّه عليها نيز بانويى بزرگوار از اين دودمان پاک است كه توسل به آن حضرت براى حل مشكلات بزرگ بسيار تجربه شده است و كرامات بسيارى از آن بانوى گرامى نقل شده است.

به عنوان مثال شبلنجى يكى از علماى اهل تسنّن در نورالابصار می نويسد:

شيخ عبدالرحمن اجهورى مقرى در كتابش مشارق الانوار می گويد: در سال هزار و صد و هفتاد دجار مشكلى بسيار سختى شدم و به روضه (قبر مطهر و نوراين) حضرت زينب عليها السلام متوسل شدم و قصيده اى در مدح آن حضرت سرودم كه مطلع آن چنين بود:

آلِ طاها لَكُمْ عَلَينَا الْوِلاءُ لا سِواكُمْ بِما لَكُمْ آلآء : و خدا به بركت آن بانوى گرامى مشكل مرا حل كرد.

وفات آن حضرت:

حضرت زينب سلام الله عليها، شيرزن دشت كربلا سرانجام پس از عمری دفاع از طريق حقه ولايت و امامت در 15 رجب سال 63 هجرى قمرى در ضمن سفرى كه به همراه همسر گراميشان عبداللّه بن جعفر به شام رفته بودند، وفات نموده و بدن مطهر آن بانوى بزرگوار در همانجا دفن گرديد.

مزار ملكوتى آن حضرت (دمشق/سوريه)، اينک زيارتگاه عاشقان و ارادتمندان اهل بيت عصمت و طهارت عليهم السّلام مى باشد.

نویسنده : | تاریخ ارسال: پنجشنبه 25 ارديبهشت 1393 ساعت: 10:29قبل از ظهر |تعداد بازدید : 344
دیدگاههای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
 • موضوعات CATEGORIES2

 • مطالب پر بازدید Viewed Articles

  پست ثابت بازدید : 2371
 • خبرنامه MailForm


 • آرشیو ماهانه Monthly Archive

 • صفحات اضافی Static Pages

 • لیست کاربران Users List

 • پیوندها Links

 • پیوندهای روزانه Link Dump

 • اعضای آنلاین Online Users