close
تبلیغات در اینترنت
اهمیت مسجد و امام جماعت
مسجد عامل طهارت نفس، مسجد مركز ياد خداوند، مسجد محل تحصيل زاد و توشه‏ ى سفر قيامت، مسجد پايگاه بندگان مؤمن به خدا، مسجد بازار آخرت و بهترين مكان‏ها در زمين.
مطالب مربوط
چرا در اسلام، مرتد را می‌کشند؟
حق امام جماعت
احادیث اثبات ولایت فقیه (فدایی دو ارباب)
اذان و نماز
شوخی با نامحرم چه حکمی دارد؟
حکم دست دادن با جنس مخالف
نماز جمعه در روایات
شرایط ازدواج موقت (صیغه کردن)
احکام تراشیدن ریش
واجبات سجده
اهمیت مسجد و امام جماعت

53356919919307313349.jpg (500×375)

مسجد سفارتخانه ی خدا و امام مسجد سفير خداست، مسجد بهترين مکان برای حفظ دين و اظهار بندگی و عبوديت است، مسجد نقطه ی اتصال زمين و آسمان بوده و يا به فرمايش امام راحل(ره) که فرمودند: «مسجد سنگر است» و به تعبير مقام معظم رهبری: « بهترين جا برای حفظ دين مردم، همين مساجد است ». رونق مسجد به حضور پيشوای مسجد است دراين جايگاه نقش امام مسجد دمیدن روح تعبد، نگهبانی از حدود الهی وسربازی برای صيانت از آفات شيطانی و متصف نمودن مردم به خصال الهی است.  دراین نگارش به  شايستگی ها و وظائف و شرائط اين سفيران هدايت در مساجد پرداخته می شود.

در ابتدا به اختصار به جایگاه واهمیت و عظمت مسجد پرداخته تا موقعیت و رسالت امام جماعت، ارزش و فعالیت در آن بهتر روشن گردد.

رویداد کامل مطلب در ادامه مطلب ...

80980718416386020005.jpg (500×375)

اهمیت مسجد

در مقدمه به گوشه ایی از اهمیت مسجد اشاره می شود:

1.  مسجد عامل طهارت نفس‏؛«... فِيهِ رِجَالٌ يُحِبُّونَ أَن يَتَطَهَّرُوا وَاللَّهُ يُحِبُّ الْمُطَّهِّرِينَ»[1]

2.  مسجد مركز ياد خداوند؛ «فِى بُيُوتٍ أَذِنَ اللَّهُ أَن تُرْفَعَ وَ يُذْكَرَ فِيهَا اسْمُهُ ...»[2]

3.  مسجد محل تحصيل زاد و توشه‏ ى سفر قيامت‏؛ «... لَمَسْجِدٌ أُسِّسَ عَلَى التَّقْوَى مِنْ أَوَّلِ يَوْمٍ أَحَقُّ أَن تَقُومَ فِيهِ ...» [3]

4.  مسجد پايگاه بندگان مؤمن به خدا؛ «إِنَّمَا يَعْمُرُ مَسَاجِدَ اللَّهِ مَنْ آمَنَ بِاللَّهِ ...»‏

مسجد محل نورانى شدن‏‏ ؛ هدف از بعثت انبياء الهى، نورانى شدن مردم است «كِتَابٌ أَنزَلْنَاهُ إِلَيْكَ لِتُخْرِجَ النَّاسَ مِنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ ...» [4]

از مهمترين مراكزى كه انسان در سايه‏ ى آن از نورانیت و هدایت ويژه‏ ى خداوند بهره‏مند می ‏شود مسجد است، چه اينكه ساير مراكز نورانى مانند بيوت انبياء و اولياء اين­چنين است «يَهْدِى اللَّهُ لِنُورِهِ مَن يَشَاءُ ... فِى بُيُوتٍ أَذِنَ اللَّهُ أَن تُرْفَعَ ...»[5]

5.  مسجد پايگاه عروج‏؛ «وَ أَنّ الْمَسَاجِدَ لِلَّهِ فَلَا تَدْعُوا مَعَ اللَّهِ أَحَداً »[6]

«سُبْحَانَ الَّذِى أَسْرَى بِعَبْدِهِ لَيْلًا مِنَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ إِلَى الْمَسْجِدِ الْأَقْصَى ...» [7]

6. مسجد، زيارتگاه موحّدان؛

قَالَ رَسُولُ اللَّهِ: «قَالَ اللَّهُ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى: أَلَا إِنَّ بُيُوتِى فِى الْأَرْضِ الْمَسَاجِدُ تُضِى‏ءُ لِأَهْلِ السَّمَاءِ كَمَا تُضِى‏ءُ النُّجُومُ لِأَهْلِ الْأَرْضِ أَلَا طُوبَى لِمَنْ كَانَتِ الْمَسَاجِدُ بُيُوتَهُ أَلَا طُوبَى لِعَبْدٍ تَوَضَّأَ فِى بَيْتِهِ ثُمَّ زَارَنِى فِى بَيْتِى». [8]

7. مسجد بازار آخرت و بهترين مكان‏ها در زمين.

قَالَ رَسُولُ اللَّهِ: «الْمَسَاجِدُ سُوقٌ مِنْ أَسْوَاقِ الْآخِرَهِ قِرَاهَا الْمَغْفِرَهُ وَ تُحْفَتُهَا الْجَنَّه». [9]

با منزلتی که مسجد در کتاب و سنت دارد، مقام خادمان مسجد نیز روشن می گردد که خدای سبحان خادمان مسجد را این گونه معرفی می نماید:

«... وَ عَهِدْنَا إِلَى إِبْرَاهِيمَ وَ إِسْمَاعِيلَ أَن طَهِّرَا بَيْتِىَ لِلطَّائِفِينَ وَ الْعَاكِفِينَ وَ الرُّكَّعِ السُّجُودِ».[10]  خداوند متعال حضرت ابراهيم و اسماعيل را مأمور خدمت به مسجد و تطهير آن براى طائفين و نمازگزاران میكند.

«... وَ طَهِّرْ بَيْتِىَ لِلطَّائِفِينَ وَ الْقَائِمِينَ وَ الرُّكَّعِ السُّجُودِ».[11]

71654058573605605685.jpg (500×333)

چه اينكه حنّه همسر عمران در هنگام باردارى نذر كرد فرزند خود را خدمتگزار بيت‏ المقدس كند «إِذْ قَالَتِ امْرَأَهُ عِمْرَانَ رَبِّ إِنِّى نَذَرْتُ لَكَ مَا فِى بَطْنِى مُحَرَّراً فَتَقَبَّلْ مِنِّى إِنَّكَ أَنْتَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ».  [12]

«... وَ طَهِّرْ بَيْتِىَ لِلطَّائِفِينَ وَ الْقَائِمِينَ وَ الرُّكَّعِ السُّجُودِ». [13]

ودر یک کلام مسجد خانه خداوند است ؛عَنِ الصَّادِقِ أَنَّهُ قَالَ: «عَلَيْكُمْ بِإِتْيَانِ الْمَسَاجِدِ فَإِنَّهَا بُيُوتُ اللَّهِ فِى الْأَرْضِ».  [14]

و تعبیر «بیت الله » میزان اهتمام به آن را بیان می دارد. و مهمترین اقدام در مسجد که خدای سبحان به آن اشاره نموده است عمران مسجد است و معماران مسجد را این گونه می ستاید: إِنَّمَا يَعْمُرُ مَسَاجِدَ اللَّهِ مَنْ آمَنَ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الآخِرِ وَ أَقَامَ الصَّلَاهَ وَآتَى الزَّكَاهَ وَلَمْ يَخْشَ إِلَّا اللَّهَ ...».(توبه / 18)

در بین عمارتگران مساجدامام جماعت تنها کسی است که تمام اهل مسجد مستقیما او را مشاهده کرده و می شناسند. اودر نظر بسیاری ازمردم  از سایر افرادی که در مسجد فعالند بالاتر است.

کسانی که برای اولین بار به مسجد می آیند اوّلین شخصی را که درک میکنند امام جماعت است. بنابراین امام جماعت مسئولیت سنگین، بی بدیل برای عمران مسجد و جذب مردم به نماز جماعت دارد . فلذا پیشوا و پیشتاز در عمران مسجد به توسط امام جماعت صورت می پذیرد و هرچه امام  مسجد اهل سعی و سرعت وسبقت و آراسته به حسنات  ووارسته از رزائل باشد مصداق بارز «وَ اجْعَلْنا لِلْمُتَّقينَ إِماماً »[15] خواهد بود.

براستی مصداق كامل آنان كه مساجد خدا را عمارت می‌كنند ائمه جماعتی هستند كه در ابعاد گوناگون در مسجد روشنگری و به آن رونق می‌بخشند.

در مجموع امام جماعت مهم ترین عضو مدیریتی مسجد است که می تواند با برنامه ریزی و عملکرد صحیح و دقیق زمینه مناسبی را جهت تحقق سایر عوامل حضور مردم در مسجد فراهم کند.شخصیت امام جماعت و نحوه برخورد او با جوانان در ایجاد و چگونگی نگرش جوانان نسبت به دین و مسجد بسیار موثر است. [16]

44113560691431769433.jpg (500×333)

اهميت  وجود امام جماعت

با تمسک به كلام امام زين العابدين (علیه السلام) مبنی بر حق امام جماعت، رسالت وی را سفارت الهی بر می شمارد و بيان می دارند:

« وَ أَمَّا حَقُّ إِمَامِكَ فِي صَلَاتِكَ فَأَنْ تَعْلَمَ أَنَّهُ قَدْ تَقَلَّدَ السِّفَارَةَ فِيمَا بَيْنَكَ وَ بَيْنَ اللَّهِ وَ الْوِفَادَةَ إِلَى رَبِّكَ وَ تَكَلَّمَ عَنْكَ وَ لَمْ تَتَكَلَّمْ عَنْهُ وَ دَعَا لَكَ وَ لَمْ تَدْعُ لَهُ وَ طَلَبَ فِيكَ وَ لَمْ تَطْلُبْ فِيهِ وَ كَفَاكَ هَمَّ الْمَقَامِ بَيْنَ يَدَيِ اللَّهِ وَ الْمُسَاءَلَةِ لَهُ فِيكَ وَ لَمْ تَكْفِهِ ذَلِكَ فَإِنْ كَانَ فِي شَيْ‏ءٍ مِنْ ذَلِكَ تَقْصِيرٌ كَانَ بِهِ دُونَكَ وَ إِنْ كَانَ آثِماً لَمْ تَكُنْ شَرِيكَهُ فِيهِ وَ لَمْ يَكُنْ لَهُ عَلَيْكَ فَضْلٌ فَوَقَى نَفْسَكَ بِنَفْسِهِ وَ وَقَى صَلَاتَكَ بِصَلَاتِهِ فَتَشْكُرَ لَهُ عَلَى ذَلِكَ وَ لَا حَوْلَ وَ لا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّه. [17]

« امّا حقّ پيش نمازت اين است كه بدانى او سفير ميان تو و خدا، و نمايندگى تو را بدرگاه پروردگارت به عهده گرفته است، او از جانب تو سخن مى‏گويد نه تو از سوی او، او برايت دعا می‏كند نه تو براى او، او در باره‏ات درخواست می‏كند نه تو در باره او، و نگرانى و اندوه ايستادن در پيشگاه خداوند و درخواست نمودن از او را همو از تو كفايت كرده، پس چنانچه در قسمتى از اين امور كوتاهى يا تقصيرى صورت گيرد بر عهده اوست نه بر تو، اگر خطا كار باشد تو شريک او نيستى و او بر تو فضيلتى ندارد، پس جانش را سپر جان تو كرده، و نمازش را سپر نمازت، از اين رو بايد در مقابل آنچه كه بجا آورده است از او تشكّر و سپاسگزارى كنى.

با اين بيان مسئوليت امام عمق و وسعت بيشتری داشته كه واسط بين خالق و عابدان است. اهميت وجود امام جماعت را در ابعاد متعددی می توان بر شمرد كه عبارتند از:

در بُعد عبادی بدون وجود امام جماعت مؤمنان حاضر در مسجد گرچه از فضيلت و پاداش حضور در مسجد برخوردار می‌شوند، ولی  از فيض نماز جماعت محروم و از فوايد و آثار سازندۀ آن بی نصيب.

27276562230496131565.jpg (500×312)

در بعد علمی ، مسجد به عنوان دارالشفاو دانشکده ای  استکه امام جماعت نقش طبیب و استاد آن را دارد ومردم جهت پاسخگویی به شبهات وسئوالات  عقیدتی ، معرفتی و رفع و دفع رذائل اخلاقی و حتی  سامان یافتگی روابط خانوادگی اولین ملجأ و مرجع خود را مسجد می یابند فلذا امام مسجد باید در تأمین این نیازها از حداقل ها برخوردار، وپاسخگو باشد.

در بعد اجتماعی، سياسی،  مسجد نيازمند به ركنی است تا در سایۀ آگاهی از مبانی دينی و برخورداريی از هوش و انديشه سياسی، روشنگرِ افكار نمازگزاران باشد ،خطرها و آفت‌هايی كه بالقوه يا بالفعل مسلمانان را تهديد می‌كند، برای آنان بازگو كند و در راستای وحدت و همدلی جامعۀ اسلامی تلاش كند.

واز سوی دیگرمسجد جايگاه حضور مجاهدان و ايثارگران است و به هنگام جنگ پايگاه اجتماع و تشكيل رزمندگان اسلام خواهد بود از اين رو به محوری نيازمند است تا با تكيه بر مقبوليت و صلاحيت‌های خويش مسجد را به سنگر پشتيبانی از جبهه‌ها تبديل كند. انجام وظايفی چنين سنگين تنها  در توان عالمی پارسا و دين شناس است. چنانچه مسجد از چنين امام جماعتی برخوردار نباشد از ايفای نقش سازندۀ خود در عرصه‌های گوناگون نا کارآمد خواهد بود.

انجام تكاليف و مسئوليت‌های مربوط به امام جماعت که بدانها اشاره شد هر شخصی استطاعت و توان انجام آن را نخواهد داشت، بلكه تنها امام جماعتی قادر به  اين امر مهم است كه از شرايط لازم برخوردار باشد.

پی نوشت

[1] . (توبه 108)

[2] . (نور 36)

[3] . (توبه 108)

[4] . (ابراهيم 1)

[5] . (نور 35 و 36)

[6] . (جن 18)

[7] . (اسراء 1)

[8] . بحارالانوار 81/ 14

[9] . بحارالانوار 81/ 4

[10] . (بقره 125)

[11] . (حج 26)

[12] . (آل عمران 35)

[13] . (حج 26)

[14] . (بحارالانوار 80/ 384)

[15] . (فرقان 74)

[16] .گرچه بخش مهمى از موفقيت امام جماعت به شخصيت خود وى مربوط است ولي بخشى نيز به مديريت مساجد مربوط مى شود که گاهى دست امام جماعت نيست و هيات امنا ( و متاسفانه گاهى سهامداران معينى که براى ساخت مسجد پول هزينه کرده اند ) با سليقه خاصى کنترل همه امور و از جمله انتخاب موسمى امام جماعت را به عهده دارند که در اين صورت امام جماعت نقش بازيگر خواهد داشت که آنان تعيين کرده اند. در چنين مساجدی حريت امام جماعت با مشکلاتی روبرو خواهد شد که نياز به تدبير و مديريت ويژة امام جماعت را می طلبد.

[17] . تحف العقول عن آل الرسول ص، ص: 266

نویسنده : | تاریخ ارسال: یکشنبه 18 اسفند 1392 ساعت: 7:20بعد از ظهر |تعداد بازدید : 275
دیدگاههای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
 • موضوعات CATEGORIES2

 • مطالب پر بازدید Viewed Articles

  پست ثابت بازدید : 2345
 • خبرنامه MailForm


 • آرشیو ماهانه Monthly Archive

 • صفحات اضافی Static Pages

 • لیست کاربران Users List

 • پیوندها Links

 • پیوندهای روزانه Link Dump

 • اعضای آنلاین Online Users